OWIS Blog
Znanje koje smo akumulirali u protekle dvije decenije rada pretvaramo u blogove sa konkretnim savjetima i primjerima upotrebe OWIS sistema.
Paradoks efikasnosti: kako upravljanje radnim tokom može u isto vrijeme pomoći i štetiti kadru
Mladi dječak je pitao zašto njegova majka uvijek reže ribu na pola prije pečenja pečenja, a rečeno mu je da je to ono što je njena majka također radila. Otišao je kod svoje bake i dobio isti odgovor. Kada je pitao svoju prabaku, ona mu je otkrila da je prvobitno rezala ribu kako bi joj stala u malu tavu za pečenje.
Umijeće ravnoteže tehnologije i ljudi
Implementiranje tehnološkog rješenja u bilo kojoj organizaciji može biti zahtjevan zadatak, posebno kada očekivanja klijenta i stvarnost rješenja nisu usklađena. Klijenti često imaju nerealna očekivanja što tehnologija može učiniti za njih, vidjevši je kao čarobno rješenje za sve svoje probleme. Ovo može staviti pritisak na implementatore da isporuče iznad onoga što je izvodljivo, što vodi frustraciji i razočaranju sa obje strane.
Tokovi rada, skriveni na vidnom mjestu: kako otkriti organizaciona pravila koja upravljaju vašom kompanijom
Da li ste se ikada zapitali kako neke zadatke u vašoj kompaniji uvijek uspješno završavate, dok su drugi stalna borba? Činjenica je da mnoga poslovna okruženja imaju radne tokove, čak i ako toga nisu svjesni. Ti radni tokovi su skup pravila i postupaka koji određuju kako se zadaci obavljaju i kako se informacije dijele. Problem je što mnoge organizacije ne znaju kako da prepoznaju te radne tokove, a kamoli da ih optimiziraju za maksimalnu efikasnost.
Klijent (ni)je uvijeku pravu: tanka linija između pomaganja i prekomplikovanja
Prilikom implementacije OWIS sistema, nije neuobičajeno da klijenti dolaze sa zahtjevima. Međutim, čest problem koji implementatori susreću je da klijenti često predlažu rješenja koja oni zamisle, umjesto da jasno komuniciraju svoje osnovne probleme. Kao rezultat, implementatori često se nađu u situaciji da pokušavaju staviti kvadratne čavle u okrugle rupe, implementirajući rješenja koja možda nisu najbolji izbor za postavljeni problem.
Sistem za sve ostalo: kako uspješno upravljati svim 'drugim' problemima
U većini organizacija postoje različiti zadaci koji su važni, ali ne direktno povezani sa osnovnim poslovnim aktivnostima. Ovi zadaci, kao što su izveštaji o troškovima, zahtevi za nabavkom i upravljanje fakturama, mogu biti vremenski zahtevni i dovesti do zabune i grešaka. Bez centraliziranog sistema za upravljanje ovim zadacima, mogu se javiti kašnjenja i neefikasnost, što na kraju utiče na uspjeh organizacije.
Prednosti automatizovanog generisanja dokumenata
Automatizacija je jedna od najisplativijih strategija za svaku organizaciju. Proces automatizacije je onoliko efikasan koliko je jednostavan. Dokumenti za koje su nekada bili potrebni dani pripreme sada se mogu kreirati za nekoliko sekundi.
Skriveni troškovi ručne obrade ulaznih faktura
Uvođenje promjena u načinu rada često se doima teškim i bespotrebnim poduhvatom, naročito ako trenutna praksa naizgled ne stvara probleme. Jer, zašto mijenjati nešto što radi? Ono što se pritom nerijetko zanemaruje jesu stvarni troškovi svakodnevnih, repetitivnih aktivnosti. Obrada ulaznih faktura svakako je jedna od takvih aktivnosti u većini organizacija, a za sobom povlači i niz na prvi pogled ne toliko primjetnih troškova.
Promjena konteksta utiče na produktivnost
Proces upravljanja narudžbama je faktor zbog kojeg eCommerce kompanije uspijevaju ili propadaju. Aspekti ovog procesa dotiču se svih drugih aspekata poslovanja. Kupac pravi narudžbu na web stranici, ona prolazi kroz ERP sistem, potom sve treba uskladiti sa dobavljačima, obraditi, otpremiti... Zapravo, u efikasnim eCommerce kompanijama ne postoji niti jedna instanca koja ne igra ulogu u procesu upravljanja narudžbama.
Dobijete email, odgovorite - u čemu je problem? Pa, vremenom će se pojaviti…
Čak i najjednostavniji zadatak može izgledati kao nepremostiva prepreka kada se obim posla poveća. Na prvi pogled, korespondencija se čini prilično jednostavnim procesom: dobijete email, odgovorite na njega. Međutim, nekoliko mjeseci kasnije, kada pokušate pronaći taj konkretni dio prepiske, lako se može desiti da potrošite znatnu količinu vremena u traganju, okrivljujući “duhove u mašini” da su je “izbrisali”. Tu najprije možete primijetiti naznake mogućeg “procesnog košmara” koji vreba u pozadini.
Sindrom „tabele i emaila“
Ponekad kompanija nije pogodna za implementaciju sistema upravljanja radnim tokovima (da, i to je moguće). Njihov poslovni model može biti malo opušteniji i zapravo nemati potrebu za strukturom, jer sve sasvim dobro funkcioniše onako kako jeste. Ponekad, s druge strane, kompanije jednostavno nisu svjesne da bi trebale implementirati sistem upravljanja radnim tokovima. Jedan od jasnih pokazatelja da je neophodan odgovarajući sistem upravljanja radnim tokovima je nešto što često nazivamo „sindromom tabele i emaila“.